e-solarium.pl - katalog solariów - Kraków

e-solarium artykuły

Słońce a seks

2010-02-16 23:29:55

Słońce a seks

Referat prof. Zbigniewa Lwa Starowicza - wygłoszony podczas konferencji prasowej w firmy Aroma Trend, producenta kosmetyków solaryjnych SOLEO Professional. Warszawa, Hotel Grand, grudzień 2001.

Wpływ nasłonecznienia na seksualność dopiero od niedawna stał się obiektem zainteresowania badaczy. Można wymienić kilka następujących związków nasłonecznienia z seksem:


Przeciwdepresyjne oddziaływanie nasłonecznienia


Pozytywny wpływ ciepła i nasłonecznienia na nastrój, jego relaksujące działanie jest powszechnie znane. Sprzyja ono poczuciu radości, optymizmowi i chęci życia. W przeszłości, głównie w kręgu cywilizacji judeochrześcijańskiej, wiązano to z antytezą światła - ciemności. Świat ciemności kojarzył się z siłami demonicznymi, mroczną psychiką, ze złem, a świat światła kojarzono z Bogiem, aniołami światłości, zapowiedzią wiecznego szczęścia. R. Moody w swojej książce "Życie po życiu" również pisał o przerażającej często wędrówce przez tunel ciemności i radosnym spotkaniu ze światłem, w którym spotkamy się z bliskimi i Dobrą Istotą. Nie jest sprawą przypadku, że raj kojarzony jest z ciepłym i słonecznym miejscem. Od czasu, kiedy badacze zainteresowali się fenomenem depresji sezonowej (tzw. zimowej), okazało się, że pozytywny wpływ nasłonecznienia na naszą psychikę wiąże się z jego oddziaływaniem na tzw. chemię mózgu. W warunkach laboratoryjnych stwierdzono wpływ nasłonecznienia na metabolizm wielu neuroprzekaźników i neurohormonów odpowiedzialnych na nasz nastrój. Jednym z objawów depresji są zaburzenia seksualne - głównie obniżenie popędu płciowego i zaburzenia erekcji. Przeciwdziałanie tego typu depresji (np. poprzez nasłonecznienie) sprzyja zatem seksualności.


Atrakcyjność ciała


Z badań transkulturowych (głównie autorstwa Davida Bussa) jednoznacznie wynika, że dla mężczyzn głównymi cechami atrakcyjności kobiecej są młody wygląd i powab ciała. Wprawdzie dla kobiet wygląd zewnętrzny mężczyzny ma mniejsze znaczenie, ale również należy do kanonu cech atrakcyjnych. Niezależnie od mody na blondynki, wygląd ciała po nasłonecznieniu zyskuje na atrakcyjności. Osoby z wysokim poziomem wrażliwości wzrokowej mogą odczuwać dyskomfort estetyczny np. na widok zmian skóry drugiej osoby czy blizn pooperacyjnych. Nasłonecznienie zwiększa nie tylko atrakcyjność wizualną ciała, ale również zapachową, dotykową i smakową.


Ciało zadbane, wypoczęte


Korzystanie z solarium i plażowanie wiąże się nie tylko ze zmianą zabarwienia ciała, ale także sprzyja jego pielęgnacji, relaksowaniu się i wypoczynkowi. Osoba wypoczęta i zrelaksowana prezentuje się po prostu atrakcyjniej. Dla sztuki miłosnej ma to duże znaczenie.


Fantazje, marzenia, wyobraźnia


Z przeprowadzonych badań wynika, że w trakcie plażowania czy leżenia w solarium wiele osób zaczyna fantazjować i marzyć. Co trzecia kobieta i co drugi mężczyzna w wieku do 48 lat fantazjują na tematy erotyczne obejmujące różne treści: osoby, miejsce i przebieg sztuki miłosnej, reakcje ciała. Opalanie rozbudza wyobraźnię erotyczną. Jak wynika z badań, u większości mężczyzn zwiększa się zainteresowanie i pobudliwość seksualna w czasie fantazjowania i utrzymuje się to do kilku godzin po plażowaniu. W przypadku większości kobiet wzrost zainteresowania i pobudliwości seksualnej rozwija się stopniowo i utrzymuje się przez około 12 godzin. Ma to bezwzględnie korzystny wpływ na sztukę miłosną.


Skóra i układ nerwowy są "skoligacone"


Łączy je wspólne pochodzenie w rozwoju zarodkowym i nie ma przesady w stwierdzeniu, że skóra jest "bramą" układu nerwowego. Z kolei układ nerwowy oddziałuje na skórę, czego najlepszym przykładem są zaburzenia natury psychosomatycznej w obrębie powłok skórnych. Zatem dbałość o stan i wygląd skóry ma bezpośredni wpływ na stan układu nerwowego. Znane od czasów antycznych powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" znalazło potwierdzenie w wynikach badań naukowych.


Cechy wyglądu ważne w atrakcyjności seksualnej i w sztuce miłosnej


Z przeprowadzonych badań wynika, że w kolejności obejmuje to następujące cechy: ogólny wygląd ciała, harmonię budowy, barwę skóry, walory dotykowe skóry, zapachowe i wizualne (dominacja u mężczyzn) i bodźce dotykowe (dominują u kobiet).


Wszystkie wymienione cechy mogą zyskać na atrakcyjności dzięki nasłonecznieniu, umiejętnemu doborowi kosmetyków do typu skóry i naturalnych wydzielin gruczołowych.


www.e-solarium.pl - Solarium Kraków - najlepsze źródło informacji o zdrowym opalaniu w solarium!

Artykuł pochodzi z serwisu www.solarium.pl