e-solarium.pl - katalog solariów - Kraków

e-solarium artykuły

Oparzenia słoneczne ? jak sobie z nimi radzić?

2013-08-21 18:11:22

Oparzenia słoneczne ? jak sobie z nimi radzić?Niestety, wszystko w nadmiarze szkodzi. Długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiednich zabezpieczeń często prowadzi nie tylko do udarów słonecznych, ale także, a nawet przede wszystkim do oparzeń słonecznych.

Oparzenie słoneczne jest bardzo popularnym urazem w okresie letnim. Powstaje, kiedy ilość promieniowania UV przekracza zdolności ochronne pigmentu skóry ? melaniny. Objawami oparzenia jest m.in. zaczerwieniona, nadmiernie ocieplona skóra ? wtedy z oparzeniem możemy poradzić sobie domowymi sposobami. Jednak jeżeli do tego objawu dochodzą także bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, a samo miejsce oparzenia intensywnie boli lub piecze, pojawiają się pęcherze, strupki lub rany ? koniecznie należy skontaktować się z lekarzem!

Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Najprostszym z rozwiązań, jest chłodny prysznic. Przynosi on dużą ulgę i pomaga schłodzić skórę. Należy jednak pamiętać, aby woda nie była zbyt zimna ? wtedy może dojść do szoku termicznego skóry.
Produkty, które pomogą nam w leczeniu oparzeń słonecznych to:
  • Nabiał: jogurty, kefiry, maślanki - Maseczka z kefiru bardzo dobrze chłodzi miejsce oparzenia. Ponadto proteiny zawarte w produktach mlecznych przyspieszają regenerację naskórka, a kwaśne produkty pomagają odbudować odpowiednie pH skóry.

  • Ziemniaki lub mąka ziemniaczana ? kolejnym domowym sposobem jest robienie okładów z mąki ziemniaczanej wymieszanej z wodą, lub też ziemniaczanego puree. Ziemniaki mają działanie antybakteryjne i nawilżające.

  • Ocet - kwas etanowy zawarty w occie działa jak miejscowy lek przeciwbólowy. Ma również kwaśny odczyn pH.

  • Aloes ? sok z aloesu ma działanie przeciwzapalne oraz właściwości przeciwutleniające.

  • Pomidory ? pomidora należy schłodzić w lodówce, a następnie pokroić w plastry i położyć na oparzonej skórze na ok. godzinę. Likopen zawarty w tych warzywach to przeciwutleniacz, który wyciąga ciepło z oparzonego miejsca. Regularne spożywanie pomidorów wzmocni także naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV.

  • Krem do golenia ? kremy do golenia mają często w składzie mentol i inne składniki, które regenerują podrażnioną skórę, nawilżają i łagodzą ból.

  • Miód ? nałożony na skórę zaraz po powstaniu oparzenia może zapobiec powstawaniu pęcherzy. Przyspiesza także regenerację skóry.

  • Soda oczyszczona ? soda wymieszana z wodą tworzy wspaniały kompres na oparzoną skórę.

  • Płatki owsiane ? owsianka ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Z namoczonych płatków należy robić okłady na oparzoną skórę.

W przypadku oparzenia słonecznego istotne jest także schłodzenie całego organizmu. Warto spożywać duże ilości schłodzonych napojów bezalkoholowych.
Możemy także szukać pomocy w aptece. Na oparzenia pomogą preparaty zwierające alantoinę oraz D-panthenol. Alantoina ma działanie łagodzące, kojące i przeciwzapalne. Wpływa także na odbudowę płaszcza hydrolipodowego skóry oraz na szybszą regenerację naskórka. Dobrze sprawdzi się także woda termalna w spray?u.

fot. flickr.com/hawk684

Ewa Mitschke