e-solarium.pl - katalog solariów - Kraków

e-solarium artykuły

Promieniowanie słoneczne ? jego rodzaje i filtry przed nim chroniące

2013-08-14 14:49:34

Promieniowanie słoneczne ? jego rodzaje i filtry przed nim chroniąceBardzo dużo mówi się o tym, jak ważne podczas opalania jest stosowanie różnych filtrów przeciwsłonecznych. Jednak tak właściwie przed czym mają nas one chronić i w jaki sposób? Jak rozszyfrować tajemnicze litery i cyfry z opakowań filtrów?

Należy zacząć od tego, przed czym tak właściwie się chronimy. Promieniowanie ultrafioletowe ? UV ? to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 10 do 400 nm. Jego naturalnym źródłem jest słońce. Promieniowanie to ma wpływ na proces starzenia się skóry. Wyróżniamy 3 rodzaje promieniowania ultrafioletowego:
  • UV-C ? to promieniowanie o najkrótszej (do 290 nm) długości fali. Jest właściwie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową otaczającą ziemię.

  • UV-B ? jego fale mają długość pośrednią (290-320 nm). Docierając do skóry penetruje naskórek i skórę właściwą. W wyniku działania tego promieniowania dochodzi do powstawania opalenizny, jednak powoduje ono także oparzenia słoneczne, przyspiesza starzenie się skóry i sprzyja rozwojowi nowotworów skóry.

  • UV-A ? promieniowanie o najdłuższych falach (320-400 nm). Penetrują one dogłębnie skórę i są odpowiedzialne za fotostarzenie, hiperpigmentację, odczyny fotoksyczne i fotoalergiczne i nowotwory skóry. To promieniowanie zimą jest równie intensywne, jak i latem, przenika przez chmury, szyby okienne czy samochodowe.

Podsumowując, warstwa ozonowa niemal całkowicie powstrzymuje promieniowanie UV-C oraz częściowo UV-B przed dotarciem do ziemi. 97% promieniowania ultrafioletowego, jakie do nas dociera, to promieniowanie UV-A.

Jak dobrze chronić się przed promieniowaniem UV? Należy pamiętać, aby filtry chroniły przed obydwoma rodzajami promieniowania ? zarówno UV-B, jak i UV-A oraz aby były fotostabilne, czyli nie ulegały rozkładowi pod wpływem słońca. Niekiedy producenci próbują nas omamić informacjami zamieszczonymi na opakowaniu, a więc najlepiej samemu sprawdzić skład (INCI) kosmetyku na opakowaniu. Fotostabilne filtry UV-A znajdziemy pod nazwami:

  • Tinosorb M (methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol)

  • Tinosorb S (bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine)

  • Mexoryl XL (drometriloze trisiloxane)

  • Mexoryl SX (terephthalidene dicamphor sulfonic acid)

  • Uvinul A Plus (diethylamino hydroxybenzol hexyl benzoate)

  • Neo Heliopan AP (disodium phenyl dibenzimidazole tetrasulfonate)

Wybierając i stosując filtr, koniecznie należy zwrócić uwagę na oznaczenie cyfrowe na opakowaniu. SPF (ang. Sun Protective Factor) to faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Oznacza stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas filtra do ilości promieniowania powodującego taki sam stopień oparzenia bez jego zastosowania. Np. jeśli oparzenie zwykle pojawia się po 15 minutach, stosując filtr SPF 20, oparzenie pojawi się po 15min x 20 = 300 minutach na słońcu. Nie oznacza to jednak, że możemy spokojnie przebywać przez całe 5h na słońcu. Zadaniem filtrów jest ochrona, a nie wydłużenie czasu przebywania na słońcu! Ponadto SPF określa jedynie zdolność kosmetyku do ochrony przed promieniowaniem UV-B, a nie najgroźniejszym UV-A.

Należy również pamiętać o tym, aby filtry nakładać co 3-4 godziny, a także po każdej kąpieli, nawet jeśli kosmetyk nosi miano wodoodpornego ? wodoodporny filtr zachowuje swoje właściwości jedynie przez 40 minut pobytu w wodzie.

fot: flickr.com/twose

Ewa Mitschke

Zobacz także: